Macskánk csak akkor maradhat egészséges és tarthatja meg jó formáját, ha változatos és tápláló kosztot biztosítunk neki. Az ételmaradék nem megfelelõ a macska egészséges fejlõdéséhez. Bármilyen furcsa is, a macskának több húsra, több fehérjére és több zsírra van szüksége, mint a kutyának. Az üzletekben kapható macskatápok összetétele biztosítja a kiegyensúlyozott étrendet. A legjobb a friss hús és a hal, de a konzervformában kapható ételek is helyettesíthetik a friss élelmiszereket. A száraz eledel önmagában viszont nem elég, ezt csak kiegészítésként adjuk. Fontos, hogy macskánk mindennap elegendõ friss vízhez jusson, különösen a száraz eledelek fogyasztása mellett.
Az étrend változatos összeállításával macskánk egészséges marad, közérzete jobb lesz. A kifejlett macskákat napi két alkalommal etessük, a kölyköket, az idõsebb állatokat és a vemhes cicákat napjában többször, kisebb adag táplálékkal kell ellátnunk. Tévhit, hogy csak az éhes macska vadászik. Ez az ösztön a „vérükben van”, jóllakottan is vadásznak. Sõt a megfelelõen táplált macska egészségesebb, ami csak fokozza vadászkedvét
AZ EMBER KÖZELSÉGE
Sokan azért döntenek a macskatartás mellett, mert úgy vélik, hogy a macska sokkal kevesebb kötelezettséget ró rájuk, mint a kutya. Ebben van valami igazság, hiszen a macskát nem kell mindennap megsétáltatni, de ez nem jelentheti azt, hogy elhanyagoljuk. A macskának „éreznie” kell, hogy jó helyen van, és a családhoz tartozik. Nem kell más, csak egy kedves szó és egy simogatás ahhoz, hogy ezt éreztessük vele. Megelégedettségét és háláját pedig azzal fejezi ki, hogy a gazdi lábához dörgölõdzik és dorombol.
EGÉSZSÉG
A piszkos, elhanyagolt környezet sok olyan élõsködõnek (például: bélférgek, bolhák, tetvek, kullancsok) kedvez, amelyek megfertõzhetik macskánkat. Ha az élõsködõk megjelennek állatunkon, leghelyesebb, ha állatorvoshoz fordulunk segítségért. A legjobb megoldás azonban a megelõzés, azaz, ha macskánk fekhelyét és közvetlen környezetét rendszeresen takarítjuk. Az egészséges macskának fénylik a szõre, tiszta a szeme, és nem váladékozik az orra. A fülek esetében is ügyelnünk kell arra, hogy ne legyenek piszkosak, gyulladtak. A fogaknak erõseknek, fehéreknek, minden elszínezõdéstõl menteseknek kell lenniük. Ha a macska ínye begyullad, és ezt nem kezelik, elõfordulhat, hogy fogai kiesnek, és így táplálkozási problémák lépnek fel.
OLTÁSOK
A macskákat sok olyan betegség érheti, amelyek veszélyeztetik életét, és amelyek gyógyítása rendkívül hosszadalmas és költséges. Tehát jobb, ha ezeket a betegségeket megelõzzük, és beoltatjuk ellenük macskánkat. Ez nem csupán a betegség megelõzését jelenti, hanem hosszú távon sokat spórolhatunk vele, és csökkenthetjük a fertõzõdés kockázatát is.
A BUNDA TISZTÁN TARTÁSA
Mindegy, hogy hosszú vagy rövid szõrû macskánk van, több szempontból is jó szolgálatot teszünk bundájának rendszeres tisztításával. A hosszú szõrû fajta több gondoskodást igényel, hiszen szõre könnyebben csomósodik, és ha elhanyagoljuk, akár a macska szabad mozgását is korlátozhatjuk. A macska szereti, amikor szõrzetét keféljük, kitisztítjuk, és közben azt is ellenõrizhetjük, hogy vannak-e bundájában élõsködõk.
IVARTALANITÁS
Évente macskák százezreinek kell elpusztulniuk csak azért, mert olyan helyre születtek, ahova már nem tudják vagy nem akarják befogadni õket. Az így elpusztított kiscicák legtöbbje egy futó kaland, egy nem várt vemhesség eredménye. A probléma leghatékonyabb ellenszere az ivartalanítás. Ez nemcsak a nem kívánt kiscicák számának csökkenésével, hanem más elõnyökkel is jár.
A nem ivartalanított kandúrok, természetüknél fogva, kellemetlen szagjelzésekkel kerítik el territóriumukat más kandúrok elõl, és ugyanezzel a szaggal vonzzák oda a nõstényeket. Ivartalanítás után a kandúrok leszoknak a szagjelzésekrõl. Ugyancsak a nem ivartalanított kandúrok jellemzõje, hogy gyakran keverednek verekedésbe egymással, aminek legtöbbször valamilyen sérülés, drága állatorvosi kezelés a vége. Az ivartalanítás után ennek is kisebb az esélye, a macska hûségesebb, barátságosabb lesz. Vadászkedvén pedig a mûtét sem változtat.
vo
UTÓDGONDOZÁS
Egy nõstény macska évente többször is világra hozhat utódokat, alkalmanként általában négy kiscicát, de ennél nagyobb almok is léteznek. Nem könnyû feladat elé állítja a gazdit a kiscicák megfelelõ elhelyezése sem. Már egyetlen nõsténynek is számos kölyke születik egy év alatt, ha pedig nõstények százairól van szó, a probléma megoldása egyre kilátástalanabbá válik.
A vemhes és a kölykeirõl gondoskodó nõsténynek a megszokottnál több tápra van szüksége, emellett háromhetes koruktól már a kiscicáknak is szilárd táplálékot kell adnunk. A nõstény minden erejével védi kicsinyeit. Ilyenkor ügyelnünk kell arra, hogy a családban élõ kisgyerekeknek nehogy bajuk essen, amikor a kölykökkel szeretnének játszani. Az ivartalanított nõstény macska többé nem esik át a tüzelési idõszakon, így a nem szívesen látott udvarlók sem jelennek meg a ház körül. Az ivartalanítással elkerülhetõk bizonyos betegségek is, így macskánk egészségesen és boldogan élhet.
A MÛTÉT
Napjainkban korszerû állatorvosi berendezések és gyógyszerek állnak rendelkezésre ahhoz, hogy a mûtéti beavatkozás biztonságos és fájdalommentes legyen, és hogy macskánk mielõbb meggyógyuljon. Az állatorvos segítségével kiválaszthatjuk, hogy melyik a legalkalmasabb idõpont a mûtétre. Semmi sem indokolja, hogy a nõstény macskának legalább egyszer mindenképpen utódokat kell a világra hoznia, és csak utána lehet ivartalanítani. Ellenkezõleg, minél elõbb esik túl az operáción, annál kevesebb.
forrás: fehérkeresztliga