A legidősebb háziasított cica
Megtalálták a legidősebb háziasított macskát
A macska, mint háziállat tartásának eddigi legrégebbi bizonyítékára bukkantak archeológusok Cipruson.
Francia régészek egy ciprusi új kőkorszakbeli sírban egy macskára és feltehetően gazdájára bukkantak. A lelet azt sugallja, hogy a macskatartás már 9.500 éve elkezdődött. Korábban történészek úgy vélték, hogy az állat domesztikálása az egyiptomiakig nyúlik vissza, az eddigi legrégebbinek hitt leletek „csupán” négyezer évesek voltak.
Az új lelet szerint azonban a macska háziasítása legalább ötezer évvel korábban kezdődött. A ciprusi leletet egy olyan neolit, azaz késő kőkorszaki faluban találták, amelyet az időszámításunk előtti 8-9 évezredben laktak – adta hírül a Science magazin.
Macskakultúra
A kutatók szerint a sírban talált macska feltehetően nem volt háziasítva – pontosabban valahol félúton lehetett a vad és a szelídített macskák között. Kutyák esetében a háziasítás még korábban kezdődött: izraeli leletek szerint már 13-14 ezer évvel ezelőtt a kutya az ember legjobb barátja volt.
A nyolchónapos macska csontvázát gazdájától 40 centiméterre találták. Pozíciójuk, valamint a két lelet állapotának hasonlósága azt sugallja, hogy együtt temették el őket. A gazda körülbelül harminc éves lehetett, neme ismeretlen.
A sírban találtak mellette csiszolt köveket, pattintott kőszerszámokat és sárga festékanyagot, amely alapján a kutatók arra következtetnek, hogy magas társadalmi státuszt tölthetett be falujába, és macskájával spirituális kapcsolatban állhatott. Elképzelhető, hogy a macskáknak vallási szerepük volt a kőkorszaki ciprioták életében.
Tom és Jerry szindróma
A neolit korban, amikor a Közel-Keletről kezdett elterjedni a mezőgazdaság, a gabonaraktárak komoly vonzerőt gyakorolhattak az egerekre. Elszaporodásuk vonzotta a vadmacskákat, akiknek jelenléte előnnyel járt a falubeliek számára is. Ha igaz a hipotézis, akkor a macskák az egerek megjelenésével tűnhettek fel a kőkorszaki falvakban. Közel-keleti leletek az első egerek megjelenését 12.000 évvel ezelőttre teszik.
A sírban talált macskát valószínűleg megölték, hogy gazdájával együtt temethessék el. A helyszínen talált égett, ugyanebből a korból származó macskacsontok azonban azt sugallják, hogy bizonyos alkalmakkor a falulakók fogyasztották is az állatot.
A macska feltűnően nagy volt, inkább az afrikai vadmacskára (Felis silvestris lybica) emlékeztet, mint egy mai házimacskára. Cipruson nem őshonos a macska, így a cikk szerzői szerint bármilyen macskáról is legyen szó, valószínűleg a közeli Közel-Keletről telepítették be. Korábbi kutatások bizonyították, hogy a kecske, a disznó és juh domesztikálása is a Közel-Keleten kezdődött mintegy tízezer évvel ezelőtt.
National Geographic
|